Утрински Весник
Македонија

Фон дер Лајен пак се јави: Патот на Северна Македонија кон ЕУ да продолжи со спроведување на реформите и почитување на Договорот од Преспа

20240512152954 Big 730x400 91.webp.webp

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен попладнево преку социјалната мрежа Х порача дека Северна Македонија треба да продолжи со приспатувањето во ЕУ преку спроведување на реформите и почитување на склучените договори, меѓу кои и Преспанскиот.

– За Северна Македонија да го продолжи својот успешен пат кон пристапувањето во ЕУ, најважно е земјата да продолжи по патот на реформите и целосно почитување на нејзините обврзувачки договори, вклучително и Договорот од Преспа, напиша Урсула фон дер Лајен.

Можете да прочитате

Гир: Подготвени сме да работиме со новата влада и со сите кои го поддржуваат реформскиот процес

Одбележани 20 години од најголемото проширување на Европската Унија

Реакција на Лога на соопштението на ВМРО ДПМНЕ за претседателката на Уставен суд, Кацарска