Утрински Весник
Магазин

Еве како да ја промените бојата на хортензиите користејќи храна што обично ја фрлате

339859 Shutterstock 1764587549 Ff.jpg

Веројатно веќе сте слушнале дека можете да ја промените бојата на вашите прекрасни хортензии, но можеби сте пропуштиле дека единственото нешто што ви треба за оваа ефикасна процедура се неколку ситници што веќе ги имате во вашето домаќинство.

Нежно розова, романтична боја на јоргован или длабоко сина боја се само дел од волшебните нијанси на цветови од hydrangea кои со нетрпение очекуваме да ги видиме како најубава декорација во нашата градина.

Меѓутоа, доколку случајно ви здосади вообичаената боја на грмушката или едноставно би сакале да си играте со техниките на менување на нејзините нијанси, експертите истакнуваат дека воопшто не ви се потребни скапи додатоци од специјализирани продавници.

Имено, еден градинар на ТикТок покажа како со додавање на лушпи од јајца е можно менување на хортензиите во светло розова боја.

Причината е едноставна, тие ќе ја променат pH вредноста на почвата, што ја одредува сенката на цутот. На пример, сините нијанси се на рН скалата до 5, јоргованот е 5,5, а розевите почнуваат од 6,5.

Значи, ако сакате вашите хортензии да имаат сини цветови, треба да ја направите почвата покисела, а зрната кафе може да ви помогнат во тоа. Но исто така можете едноставно да ја збогатите почвата со остатоците од вашиот омилен пијалок со кофеин.

Истата боја ќе се добие со додавање на раствор од органски јаболков оцет и вода во сооднос 1:20, но внимавајте овие течности да не допираат до листовите, туку само во почвата и по коренот.

Конечно, ако сакате една од најретките и затоа најпосакуваните бои – бордо – користете вар или пепел од дрво од печката, што ќе ја зголеми алкалноста на почвата.

Можете да прочитате

Овие грешки во исхраната нема да ви дозволат да ослабете

Невролог предупредува за симптомите на прекумерно користење на социјалните мрежи

Ако сакате да внесете повеќе витамин К почнете да јадете редовно од овие видови храна