Утрински Весник
Свет

Зеленски: Успеавме да спасиме само два отсто од украдените деца од Украина

Зеленски: Речиси девет милиони Украинци во различни области се без струја

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека помалку од два отсто од „украдените деца од Украина“ се вратени дома.

dobivaj vesti na viber

„Беше можно да се спасат само 300 од над 16.000 деца кои беа насилно депортирани во Русија од почетокот на војната. Очигледно е дека мора да ги вратиме сите деца“, рече Зеленски во својот говор.

„Ќе продолжиме да правиме се за нивно враќање, за враќање на секоја Украинка, Украинец, секое дете. И за вистинската одговорност на сите виновни за оваа депортација, од шефот на терористичката држава до сите извршители,  додаде Зеленски.

Можете да прочитате

Пронајдени нови докази за убиството на малолетната Луиза во Германија, оружјето сѐ уште мистерија

Автомобил влетал во пешаци на аеродром во Германија, неколку лица повредени

Герасимовски: Нова фасада и реконструкција на целиот покрив во градинката „13 Ноември“