Утрински Весник
Спорт

Ценхаузерн со победа на последниот слалом, Братен со прв кристален глобус

Ценхаузерн со победа на последниот слалом, Братен со прв кристален глобус

Швајцарецот Рамон Ценхаузерн ја заддржа предноста од првото возење на тешката патека во Солдеу, Андора, за победа на последната трка од сезоната од Светскиот куп во алпско скијање, но најголема радост имаше кај 22-годишниот Норвежанец Лукас Братен кој го совлада својот сонародник Хенрик Кристоферсен за титулата во слалом.

dobivaj vesti na viber

Ценхаузерн со краен напор го заврши второто возење за комбинирано време од 1:54.87, за само 0.06 секунди побрз од Братен, додека Кристоферсен беше трет со 0.63 секунди послабо време.

Братен оваа година победи на два слаломи и имаше дополнителни четири пласмани на подиумот за да собере вкупно 546 поени, 52 повеќе од Кристоферсен и 79 повеќе од Ценхаузерн.

Можете да прочитате

Фулкруг двоен стрелец за Германија против Перу

Реновираната Шпанија блесна против Норвешка, Велс ја изненади Хрватска на „Пољуд“

Ново признание за Меси, репрезентативната база на Аргентина ќе го носи неговото име