Утрински Весник
Свет

Генерален штрајк најавен за утре во Грција, земјата ќе биде целосно блокирана

Генерален штрајк најавен за утре во Грција, земјата ќе биде целосно блокирана

24-часовниот генерален штрајк што го свикаа синдикатите од приватниот и јавниот сектор во Грција се очекува утре да ги запре повеќето услуги низ земјата.

dobivaj vesti na viber

Штрајкот се организира во знак на протест поради железничката несреќа на 28 февруари во Темпа во која загинаа 57 лица.

Атинското метро и трамвај ќе сообраќаат само од 10 до 15 часот, додека автобусите ќе сообраќаат од 9 до 21 часот. Нема да има приградски возови, а во штрајкот ќе учествуваат контролори на летање и морнари, пренесува Катимерини.

Синдикатот на новинарите во Атина (ЕСИЕА) најави дека новинарите рано денеска ќе штрајкуваат.

Генералниот штрајк, свикан од најголемите синдикати во приватниот и јавниот сектор во Грција, е последен во серијата протести против владата и политичкиот систем за кој се вели дека постојано ги игнорирал повиците на синдикатот за зголемени мерки за безбедност на железницата.

Премиерот Киријакос Мицотакис минатата недела објави дека Грција побарала совет од Агенцијата за железници на Европската унија (ЕРА) како да ја подобри безбедноста на пругите.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина