Утрински Весник
Свет

Бројот на жртвите од поплавите во Бразил се зголеми на 56

0418324410e5654.jpg

 Најмалку 56 лица загинаа во поплавите во бразилската држава Рио Гранде до Сул, откако оваа недела обилните дождови го зафатија тој дел на Бразил, додека 67 лица се водат како исчезнати, соопшти денеска локалната власт.

Според податоците на Цивилната заштита, 281 општина биле погодени од поплави од историски размери.

Без покрив над главата останале 8.296 лица, а раселени се 24.666 лица.

Владата наведува и дека во трагедијата биле погодени 377.497 лица, а повредени се 74 лица.

Претходниот биланс на жртви од поплавите, во петокот вечерта, изнесуваше 37.

Можете да прочитате

ConocoPhillips ја купи Marathon Oil за 22,5 милијарди долари

Калињак: Закрепнувањето на премиерот Фицо, по обидот за убиство, ќе трае исклучително долго

Save the Children: 6,5 милиони авганистански деца годинава ќе се соочат со глад