Утрински Весник
Свет

Британското Министерство за одбрана: Путин ќе мобилизира повеќе луѓе, следната цел се студентите

Британското Министерство за одбрана: Путин ќе мобилизира повеќе луѓе, следната цел се студентите

Русија најверојатно ќе воведе регрутација за уште повеќе луѓе за да ги задоволи зголемените воени потреби, тврди британското Министерство за одбрана.

dobivaj vesti na viber

Во најновиот разузнавачки извештај, Министерството соопшти дека пратениците во руската Дума во понеделникот воведоа нацрт-закон за промена на возраста за воена служба за мажи на 21-30 години, од сегашните 18-27 години.

Законот најверојатно ќе биде донесен и ќе стапи на сила во јануари 2024 година, се вели во извештајот.

„Руските власти веројатно се подготвуваат да олеснат пошироко регрутирање за да ги задоволат нивните воени потреби. Многу мажи на возраст меѓу 18 и 21 година во моментов бараат ослободување од воена служба бидејќи студираат на универзитети. Властите многу веројатно ја менуваат старосната граница за да го зголемат бројот на војници со тоа што ќе се осигураат дека студентите на крајот ќе бидат принудени да служат“, се наведува во извештајот, а пренесува Јутарњи лист.

Министерството соопшти дека Русија сè уште официјално им забранува на регрутите да работат во Украина, иако „најмалку стотици од нив најверојатно служеле поради административни грешки или откако биле принудени да потпишат договори“.

Дури и ако Русија продолжи да се воздржува од испраќање регрути во војна, дополнителните регрути ќе ослободат поголем дел од професионални војници за борба.

Русија спроведува воени циклуси двапати годишно, освен „делумната мобилизација“ спроведена минатата година, пишува Гардијан.

Можете да прочитате

УНРВА го обвинува Израел дека мачел нејзини вработени за да ги признаат своите врски со Хамас

Апсења поради планирање напад на концертна сала во Брисел

Писториус: Апсурдни се тврдењата на Кремљ дека Германија планира војна со Русија