Утрински Весник
Спорт

Маунт е подготвен да го напушти „Стенфорд Бриџ“

Маунт е подготвен да го напушти „Стенфорд Бриџ“

Играчот од средниот ред на Челзи, Мејсон Маунт, речиси сигурно ќе го напушти клубот во летниот преоден рок.

dobivaj vesti na viber

Неодамна се шпекулираше дека преговорите околу новиот договор не одат најдобро и дека тој е се поблиску до заминување од „Стемфорд Бриџ“.

Маунт во меѓу време го смени и менаџерот. За неговата кариера сега ќе се грижи Нил Февингс.

Најсериозен кандидат за неговиот потпис засега е Ливерпул. Јирген Клоп сака да направи целосна реконструкција во редот за врска. Маунт може да игра на сите позиции во средниот ред.

Неговиот актуелен договор со Челзи истекува во летото 2024 година, а неговата вредност се проценува на 50.000.000 фунти.

Можете да прочитате

Швјонтек се повлече од Мајами, се повредила кашлајќи

„Хитлерсон“ и неговите другари добија доживотна суспензија

Лам: Многу е тешко да сакаш тим како Пари Сен-Жермен