Утрински Весник
Спорт

Газдата на Челси ќе купи клуб во Франција

Газдата на Челси ќе купи клуб во Франција

Сопственикот на Челзи, американскиот бизнисмен Тод Боли, планира да го купи францускиот прволигаш Стразбур, пишува „Гардијан“.

dobivaj vesti na viber

Тод Боли се расфрла со пари од моментот кога го купи Челси. Во два преодни рока потроши повеќе од 600 милиони евра на нови фудбалери.

Американецот сега има амбиции да влезе во француската Лига 1. Со оглед на тоа што УЕФА планира да ги намали ограничувањата кога станува збор за сопственост на неколку клубови од една иста личност, Боли реши да тргне да купи уште еден клуб.

Се обиде да го купи Лион, но неговата понуда беше одбиена. Исто така го одбија и Бордо и Сошо.

Идејата е Стразбур да биде отскочна даска за талентите на Челзи кои би имале минутажа во сениорскиот фудбал во една од најдобрите пет лиги.

Многу други клубови функционираат слично. Ред Бул тоа го прави со Лајпциг, Салцбург, Њујорк… Сити групацијата која е сопственик на Манчестер Сити поседува мрежа на клубови… Њукасл планира да го стори истото.

Можете да прочитате

Македонските девојки на ЕП-2024 ќе играат во Унгарија

Карло Анчелоти откри кои играчи на Реал Мадрид одбиле да шутираат пенали

Кристијано Роналдо доби спор против Јувентус, еве колку пари треба да му плати славниот клуб