Утрински Весник
Култура

Балетската претстава „Госпоѓиците од Авињон“ на сцената на Националната опера и балет

Балетската претстава „Госпоѓиците од Авињон“ на сцената на Националната опера и балет

На сцената на Националната опера и балет на 24 јануари 2023 во 20.00 часот ќе се изведе атрактивната балетска претстава „Госпоѓиците од Авињон“. Балет во 9 слики.

dobivaj vesti na viber

Балетската претстава „Госпоѓиците од Авињон“ е инспирирана од истоимената слика на уметникот Пабло Пикасо, зборува за пет жени и нивниот живот, нивната потрага по љубовта, смртта и слободата.

Музиката во претставата е на Калиопи Букле, за кореографија и режија задолжена е Олга Панго. Либрето и драматургија се на Сашо Димоски, костимограф е Раде Василев, а на мултимедија и дизајн работеше Емил Петров, дизајн на светло – Милчо Александров, а дизајн на шминкa – Златица Поповска. Асистенти на кореографот се Горан Божинов и Саша Евтимова Користени се сценографски елементи од операта „Змејовата невеста“ – сценограф Валентин Светозарев.

Настапуваат: Александра Мијалкова, Мими Поп-Алексова Атанасовска, Ивана Коцевска, Саша Евтимова, Христина Наќевска, Мирослав Митрашиновиќ, Балаж Лочеи, Агим Бафтии, Ендру Кук.

Можете да прочитате

„Севилскиот бербер“ од Џоакино Росини в петок во Националната опера и Балет

„Гајрет“ – ориентално музичко патување со Филхармонија

Филмот за култниот документарист Љубе Цветановски достапен на „Јутуб“