Утрински Весник
Свет

Студија: Користењето антидепресиви предизвикува сериозна нуспојава

Студија: Користењето антидепресиви предизвикува сериозна нуспојава

Антидепресивите, кои сè почесто се користат, особено кај помладата популација, предизвикуваат емоционално осиромашување, покажа студијата која нуди нови сознанија за ефектите на лековите и нивните можни несакани резултати.

dobivaj vesti na viber

Студијата покажа дека здравите волонтери реагирале помалку на позитивни и негативни повратни информации по земањето селективни инхибитори на репреземањето на серотонинот (SSRI) три недели. Негативните емоции би можеле да бидат дел од тоа како лековите им помагаат на луѓето да закрепнат од депресија, но исто така може да предизвикаат несакан ефект.

Еден од авторите на студијата, проф. Барбара Сахакијан од Универзитетот во Кембриџ, рече дека ова може да биде еден начин на кој дејствуваат антидепресивите.

„Тие одземаат дел од емоционалната болка што ја чувствуваат луѓето што страдаат од депресија, но, за жал, изгледа дека одземаат и дел од задоволството“, објасни таа.

Студијата може да им помогне на пациентите подобро да се информираат пред да ги земат лековите, рече таа, но додаде дека нема сомнеж оти антидепресивите се корисни за многу пациенти.

Според здравствениот орган на ОК, повеќе од 8,3 милиони пациенти во Англија примиле антидепресив во 2021-2022 година. SSRI се меѓу најчесто користените и се ефикасни за повеќето, иако не за сите пациенти.

Некои луѓе рекоа дека по користењето на лекот се чувствуваат емоционално блокирани или дека убавите нешта веќе не се пријатни, а студијата сугерира дека ова се однесува на 40-60 проценти од луѓето што зеле лек. Сепак, не е јасно дали овој симптом е несакан ефект на лекот или симптом на депресија.

Можете да прочитате

Српски сеизмолог: Секоја активност на анадолската плоча предизвикува активност и на Балканот

И Грција подаде рака за помош на Турција

Кадиров: По Украина, Полска е на тапет