Утрински Весник
Бизнис

Орбан: Санкциите на ЕУ против Русија ја зголемуваат енергетската криза во Европа

Орбан: Санкциите на ЕУ против Русија ја зголемуваат енергетската криза во Европа

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави денеска дека санкциите на ЕУ против Русија продолжуваат да ја зголемуваат енергетската криза во Европа и дека Владата на Унгарија мора да преземе мерки за заштита на домаќинствата од инфлација.

dobivaj vesti na viber

– Санкциите само ја влошуваат енергетската криза, но ќе направиме се за да ги заштитиме унгарските домаќинства од поскапување. Тоа беше главната тема на владиниот состанок во средата – напиша Орбан на Твитер.

Унгарската влада до сега постојано зборуваше против воведувањето санкции на ЕУ против Русија, вклучително и во енергетската сфера, потсетува ТАС С и додава дека ЕУ планира да воведе 10-ти пакет санкции против Русија поради нападот на Москва врз Украина.

Можете да прочитате

Ковачевски: Со повратот на ДДВ кон стопанството ја поддржуваме конкурентноста и ликвидноста на компаниите

Ковачевски: Речиси 200 компании ќе плаќаат данок на солидарност

Синдикатот на УПОЗ: Бесими го остави и претседателот на државата без плата