Утрински Весник
Македонија

АМСМ: Од вчеравечер сообраќајот на патот Охрид – Кичево се одвива наизменично, по една лента

(Видео) Снимка од запалениот автобус на патот Охрид-Кичево, изгорел до темел

Од вчеравечер сообраќајот на патот Охрид – Кичево, кај Извор, се одвива по една лента, наизменично, информираат од АМСМ.

dobivaj vesti na viber

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Можете да прочитате

Петровска ги посети војниците кои се дел од силите на НАТО во Бугарија

Министерот за внатрешни е против законот за амнестија

Ковачевски во посета на Дојран