Утрински Весник
Спорт

Алкараз игра финале во пустината против Медведев за првото место на АТП листата

Алкараз игра финале во пустината против Медведев за првото место на АТП листата

Поранешните светски тенисери број 1, Карлос Алкараз и Данил Медведев ќе се борат за своја прва титула на АТП 1000 турнирот во Индијан Велс по убедливите победи во полуфиналните мечеви.

dobivaj vesti na viber

Алкараз може да се врати на првото место на АТП листата со победа, откако со 7:6(4)/6:3 беше подобар од Италијанецот Јаник Синер за трето финале во 2023, додека Медведев сега има 19 победи во низа и бара четврта титула во низа (по трофеите во Ротердам, Доха и Дубаи), по 7:5/7:6(4) победа над Американецот Френсис Тиафоу. Иако беше во контрола во поголемиот дел од мечот на Медведеев му беа потребни осум меч-топки за да го заврши мечот.

„Среќен сум што не го загубив овој меч, бидејќи тоа ќе ме прогонуваше долго време“, изјави Медведев.

Алкараз, кој го пропушти Австралија опен поради повреда, вели дека едвај го чека мечот со Русинот.

„Јас сум амбициозен човек. Сакам да играм против најдобрите на светот и би кажал дека во моментов Данил е најдобриот тенисер. Има луда серија и ќе биде вистински предизвик“, вели Алкараз.

Можете да прочитате

Лука Модриќ влезе во игра и по шест минути со гол му донесе победа на Реал

Ливерпул го победи Челзи и го освои трофејот во Лига купот

(ВИДЕО) По тежок директен судир со глави играчот на Бордо заврши во кома