Утрински Весник
Свет

Алек Болдвин ќе биде обвинет за убиство од небрежност

Алек Болдвин ќе биде обвинет за убиство од небрежност

Актерот Алек Болдвин ќе биде обвинет за убиство од небрежност затоа што пукал во камерманката Халина Хачинс, која беше убиена за време на снимање филм.

dobivaj vesti na viber

Болдвин претходно кажа дека не знаел дека во пиштолот има вистински куршуми. Тој вежбал сцена за вестерн-филмот „Рѓа“ кога се случи пукањето на ранч во близина на Санта Фе, Ново Мексико во октомври 2021 година.

Хана Гутиерез Рид, која била одговорна за оружјето за филмот, исто така ќе биде обвинета за убиство од небрежност.

Ни едниот ни другиот не ги коментираа обвинувањата.

Можете да прочитате

УНРВА го обвинува Израел дека мачел нејзини вработени за да ги признаат своите врски со Хамас

Апсења поради планирање напад на концертна сала во Брисел

Писториус: Апсурдни се тврдењата на Кремљ дека Германија планира војна со Русија