Утрински Весник
Свет

Жените во Берлин сега можат топлес да пливаат во јавните базени

Жените во Берлин сега можат топлес да пливаат во јавните базени

Жените во Берлин сега можат да пливаат топлес во јавните базени доколку сакаат, исто како и мажите, објави Си-Ен-Ен.

dobivaj vesti na viber

Мерката, иако е поздравена како чекор напред кон родовата еднаквост во германската престолнина, е дел од „културата на слобода на телото“ и има корени од 19 век.

Властите во Берлин презедоа акција откако, во декември 2022 година, една жена рече дека ѝ е забранет влез во градскиот базен освен ако не ги покрие градите.

Таа поднесе жалба до омбудсманот на градското Министерство за правда, а властите се согласија дека жената е жртва на дискриминација и рекоа дека сите посетители на базените во Берлин, вклучително и жени и луѓе кои се идентификуваат како небинарни, можат да влезат топлес.

Можете да прочитате

(Видео) Екстремни турбуленции на лет до Португалија – има повредени, храната е расфрлана насекаде

Голем шумски пожар во Шпанија, евакуирани над 1.500 лица

Кубанците денеска излегуваат на избори