Утрински Весник
Македонија

Рашковски зборуваше за придобивките од системот за сообраќајни прекршоци, но не и за начинот на набавка

Рашковски зборуваше за придобивките од системот за сообраќајни прекршоци, но не и за начинот на набавка
300x250 (7)

Обвинетиот Драги Рашковски кој се гони за нелегална набавка на софтверот за сообраќајни прекршоци, во изјавата за медиумите не кажа ниту збор за начинот на кој државата го купила од фирмата „Инвока груп“. Тој се осврна на обвинителката Ивана Трајчева и тоа што таа не дошла денеска да го испрашува и зборуваше за придобивките од имплементација на софтверот.

dobivaj vesti na viber

„ Бевте сведоци кои биле намерите, кои се придобивките од системот. И она што се очекуваше е убав проект на кој сите ќе му се радувавме. Синдромот на нинџа, вие да барате, да некој од обвинетите признае нешто што не е, за да ги заглавите другите – проба обвинителката да го направи. Секој ќе си го каже своето, како бил третиран. Мојата поента е дека преку вас јавноста да се запознае кои се бенефитите од двата системи кои се набавени. Тоа не е некоја сума која државата ја оптеретила, тоа е надвор од 2-3 отсто што за таа намена се користат во светот“, кажа Рашковски па споредуваше колку Велика Британија потрошила за вакви системи.

Ss1

Тој ги правдаше и другите осомничени во процесот.

„ Да дозволеше Обвинителството целиот процес да го истераме и да не тераше ништо на сила, се со цел да задоволи нечие его, до сега тој систем ќе беше во многу понапредна фаза на реализација“, кажа Рашковски.

Во текот на судењата, беа презентирани пораки разменувани помеѓу броевите на Рашковски и лица од фирмата „Инвока груп“. Во нив, се зборуваше за реализација на тендерот. На едно од рочиштата, вештак на Обвинителството сведочеше и дека софтверот воопшто не може да се уклучи, ако се води според упатството.

Ss1

Можете да прочитате

Спасовски: Новогодишен пакет од 100 евра за пензионерите, пензионерска картичка со попусти

Стевановиќ: СДСМ нема да се откаже од европска иднина и од држава во која има функционално владеење на правото

Даштевски: Гласањето помина мирно – 24info.mk