Утрински Весник
Македонија

Зголемување на студентскиот оброк и редовна исплата на стипендиите, бараат студентите

Зголемување на студентскиот оброк и редовна исплата на стипендиите, бараат студентите

Студентите на денешниот протест со средношколците побараа зголемување на субвенционираниот оброк и почитување на роковите за исплата.

dobivaj vesti na viber

„ Целта на овој протест е немањето слух на владата за нашите проблеми. Бараме зголемување на субвенционираниот студентски оброк и почитување на роковите на исплата на оброкот и стипендиите, бараме подобрување на условите во студентските домови кои се катастрофални…“ рече Теодора Наумовска.

Се пожалија дека не се почитуваат рокотвите за исплата и дека стипендиите доцнеле шест месеци, а оброците по месец дена.

Бараат субвенционираниот оброк да изнесува 160 денари.

Можете да прочитате

МВР со детали за сообраќајката во Чаир: Тешки повреди има 18-годишниот возач на моторциклот

Тешка сообраќајка во Чаир: Крв на улицата, еден возач однесен во болница

СДСМ: По сите скандали на Милошоски тој треба да си даде оставка, нема образ да зборува за македонските интереси