Утрински Весник
Македонија

Петровска во посета на Командата за обука и доктрини во касарната во Велес

Петровска во посета на Командата за обука и доктрини во касарната во Велес

Министерката за одбрана, Славјанка Петровска, во придружба на началникот на Генералштабот, генерал Васко Ѓурчиновски, денеска беше во посета на Командата за обука и доктрини во касарната „Алексо Демниевски-Бауман“ во Велес.

dobivaj vesti na viber

За време на посетата, од страна на командантот на КОД, Васко Коколански, Петровска беше информирана за задачите и активностите, што се реализираат во КОД, планот за развој на АП „Криволак“ за 2023-2028, основната обука на професионалните војници и курсевите за подофицери, како и процесот на изработка на правила, упатства и доктрини.

Taa го посети Центарот за симулации, каде што се изведуваат симулирани компјутерски асистирани вежби до ниво на бригада. Една од позначајните симулациски вежби, која е реализирана во овој центар, е вежбата Seven stars, изведена во соработка со Бригадата на Југоисточна Европа – SEEBRIG. На брифингот Петровска беше запознаена за можностите што ги нуди овој центар, кој може да се искористи и за симулирање вежби за заштита на критичната инфраструктура.

Ги посети и припадниците на Армијата, кои во моментот се наоѓаат на курс за први подофицери, како и дел од новопримените професионални војници, кои ќе бидат во состав на родот пешадија, а кои во моментот извршуваат стручно специјалистичка обука.

При денешната посета, Петровска направи и увид на реновираниот објект во велешката касарна, чија намена е сместување и изведување обука. Објектот е целосно реновиран во согласност со највисоките стандарди за ваков вид објекти.

Можете да прочитате

МВР со детали за сообраќајката во Чаир: Тешки повреди има 18-годишниот возач на моторциклот

Тешка сообраќајка во Чаир: Крв на улицата, еден возач однесен во болница

СДСМ: По сите скандали на Милошоски тој треба да си даде оставка, нема образ да зборува за македонските интереси