Утрински Весник
Магазин

Здравствени придобивки од жалфијата

Zalfija List.jpg

Жалфијата е добро познато лековито растение, но можеби не сте ни свесни колку придобивки носи кога се консумира, но и кога е потребно за домаќинството.

Познат по различни имиња, жалфијата е член на семејството нане и дели ботаничка лоза со растенија како оригано, рузмарин, босилек и мајчина душица.

Познат по својата силна арома и земјен вкус, жалфија обично се користи во мали количини поради неговата моќ. И покрај неговата скромна употреба, може да се пофали со богата низа на витални хранливи материи.

Во прилог на неговата кулинарска употреба, жалфија служи како природно средство за чистење и отстрнување на инсекти. Достапна свежа, сушена или во форма на масло, оваа разновидна билка нуди мноштво здравствени придобивки.

Богата е со есенцијални хранливи материи

Мелената жалфија е богата со есенцијални витамини и минерали, вклучувајќи витамин К, железо, витамин Б6, калциум и манган. Покрај тоа, содржи траги од магнезиум, цинк, бакар и витамини А, Ц и Е, заедно со различни корисни соединенија како кофеинска киселина, хлорогена киселина и розмаринска киселина.

Богата е со антиоксиданси

Жалфијата може да се пофали со повеќе од 160 различни полифеноли, моќни антиоксиданси кои помагаат да се зајакне одбраната на телото од штетните слободни радикали.

Демонстрирани се потенцијални антиинфламаторни, антиканцерогени и невропротективни својства поврзани со соединенијата на жалфија.

Потенцијална поддршка за оралното здравје

Антимикробните својства на жалфија помагаат во борбата против бактериите поврзани со таложење на наслаги, потенцијално намалувајќи го ризикот од расипување на забите и подобрување на оралното здравје.

Ублажување на симптомите на менопауза

Традиционално се користи за ублажување на симптомите на менопаузата, се верува дека жалфија поседува својства слични на естроген кои можат да ги ублажат симптомите како што се топли бранови и прекумерно потење, иако потребни се повеќе истражувања за да се потврди неговата ефикасност.

Регулирање на шеќерот во крвта

Прелиминарните истражувања покажуваат дека жалфија може да помогне во регулирањето на нивото на шеќер во крвта, што може да им користи на луѓето со дијабетес.

Студиите на животни сугерираат дека може да ја зголеми чувствителноста на инсулин и да го намали нивото на гликоза во крвта, иако се потребни дополнителни истражувања.

Когнитивна поддршка

Жалфијата ветува дека ги поддржува когнитивните функции и меморијата, што потенцијално може да се припише на неговата содржина на антиоксиданси и способноста да го зачува нивото на ацетилхолин во мозокот.

Други потенцијални здравствени придобивки

Жалфијата и неговите деривати се поврзани со олеснување на дијареата, анти-стареењето на кожата и други здравствени придобивки, иако овие тврдења бараат дополнителни истражувања.

Разновидна кулинарска употреба

Различните форми на жалфија, свежи, сушени или како екстракти, го прават разновиден додаток на кулинарските креации, додавајќи длабочина на вкусот на јадењата, од супи и печени работи, до сосови и омлети.

Вклучувањето на жалфија во вашата исхрана може да се постигне преку различни кулинарски апликации, што го прави достапен и вкусен додаток на здрав начин на живот.

Можете да прочитате

,,Кирилица” на Влатко Стефановски во ново издание на Јовица Михајловски

Овие знаци никогаш не ги прекршуваат правилата

Хемингвеј: Попаметните луѓе се воопшто понесреќни во животот