Утрински Весник
Свет

Захарова: Ова е потврда дека Западот испланира војна против Русија

Захарова: Режимот на Зеленски го саботираше договорот за жито

Повеќе реакции доаѓаат од Кремљ на денешната одлука на Германија да испрати тенкови Леопард 2 во Украина. Сега се огласи Марија Захарова, портпаролка на руското Министерство за надворешни работи.

dobivaj vesti na viber

Таа ја опиша одлуката на Германија да испрати тенкови во Украина како „потврда дека Западот планирал војна против Русија“.

Западните земји досега и помагаа на Украина со оружје, но денешната одлука за испраќање тенкови Леопард 2 е нов чекор на Западот во обезбедувањето воена помош на Украина. Американскиот претседател Џо Бајден се очекува денеска да ја објави одлуката на САД за испраќање десетици напредни тенкови Абрамс во Украина.

Можете да прочитате

Анкета: Повеќето Финци поддржуваат влез во НАТО без Шведска

Столтенберг: Русија да дозволи инспекција на нуклеарни постројки

Германија одобри испраќање постари тенкови во Украина