Утрински Весник
Спорт

Судијата Клатенбург „избегал“ од Египет по обвинувањата дека е во хомосексуална врска

Судијата Клатенбург „избегал“ од Египет по обвинувањата дека е во хомосексуална врска

Поранешниот премиерлигашки судија, Англичанецот Марк Клатенбург си заминал од својата позиција како шеф на судиската комисија во египетскиот фудбал, откако наводно добил закани од навивачите и лични напади од официјалните лица на неколку клубови. Клатенбург беше на позицијата од минатиот август, добивајќи 35.000 долари месечна плата.

dobivaj vesti na viber

Мортада Мансур, претседателот на спортскиот клуб Замалек, 14-кратните египетски шампиони, во ТВ настап го обвини Клатенбург за корупција, опишувајќи го како „поткупен“ човек и обвинувајќи го дека е во хомосексуална врска, иако тој е оженет повеќе години. Покрај ова, адвокатот Халед Абу Бакр побара египетското обвинителство да покрене случај против Клатенбург, по што 47-годишниот Клатенбург се вратил во Англија.

Египетскиот фудбалски сојуз потврди дека Клатенбург си дал оставка, но посочија дека тоа мора да биде одобрено од федерацијата.

Можете да прочитате

Милан има само 2,8 милиони евра за трансфери

По најновите докази за силувањето: Сопругата на Дани Алвеш ги избришала сите заеднички фотографии

Адеми доби понуда од Штутгарт, но Динамо Загреб не му дозволува да замине