Утрински Весник
Свет

За една недела во САД починале три деца во вжештени автомобили: полицијата апелира родителите да не ги оставаат децата сами во автомобил

За една недела во САД починале три деца во вжештени автомобили: полицијата апелира родителите да не ги оставаат децата сами во автомобил

Во САД минатата недела три деца починале, откако биле оставени во вжештени автомобили.

dobivaj vesti na viber

Трагедиите се случиле во Вашингтон, Тексас и Флорида, пренесуваат американските медиуми. Со ова вкупниот број на починати деца во автомобили, годинава се искачи на шест, што е двојно повеќе од ланскиот број.

Во Хјустон, четиригодишно момче било пронајдено со двегодишно девојче во отклучен паркиран автомобил. Двете деца биле итно пренесени во болница, а лекарите успеале да го спасат девојчето, но не и момчето. На Флорида, 11-месечно бебе починало откако родителите ја оставиле во жежок автомобил додека биле на миса во црква. Бебето било оставено во автомобилот околу три часа. Таа била пренесена во болница каде ѝ била констатирана смрт.

Полицијата ги повикува луѓето да не оставаат деца во паркирани автомобили дури и ако не е особено топло. Можеби надвор е пријатна температура, но во исто време температурата во автомобилот може да биде опасно висока, велат од полицијата.

Можете да прочитате

Полскиoт министер: Канцеларот Шолц се меша во нашите избори

Албанската опозиција: Косово членка на НАТО – единствено решение за мир во регионот

Статуата на германскиот кардинал обвинет за сексуални вознемурувања отстранета од плочата пред катедралата