Утрински Весник
Македонија

Времето денес облачно – попладне невреме со пороен дожд

Времето денес облачно – попладне невреме со пороен дожд

Времето денес ќе биде променливо облачно, од пладневните часови ќе биде нестабилно со појава на локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. На места процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со услови за појава на град. Минималната температура ќе биде во интервал од 7 до 14, а максималната ќе достигне од 18 до 24 степени.

dobivaj vesti na viber

И во Скопје времето променливо облачно, во попладневните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Во делови од котлината ќе има услови за појава на краткотрајно невреме. Минималната температура ќе се спушти до 12, а максималната ќе достигне до 22 степена.

Следува период на променливо облачно и топло време, а во попладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме, проследени со интензивен пороен дожд, силен ветер и услови за изолирана појава на град.

Можете да прочитате

Македонската Армија се засилува и модернизира – Голем конвој со воени возила вечерва пристигна во Македонија

utrinskilogin

АМСМ: Оштетена e оградата на мостот на Вардар, на патот кај селата Орешани – Таор

(Видео) Пет лица повредени, двајца потешко – епилог од несреќата на автопатот Тетово-Скопје