Утрински Весник
Свет

Денес среба на Зеленски со Бајден на маргините на самитот Г7

Симор Херш: Зеленски и тимот украле најмалку 400 милиони долари американска помош

Американскиот претседател Џо Бајден ќе се сретне денеска со украинскиот колега Володимир Зеленски на маргините на самитот Г7 во јапонскиот град Хирошима, објави Белата куќа.

dobivaj vesti na viber

Состанокот е закажан за 14.15 часот по локално време, по работните состаноци и трилатералниот состанок на лидерите на САД, Јапонија и на Јужна Кореја.

Бајден ќе одржи прес конференција по состанокот со украинскиот претседател, а потоа ќе се врати во САД, се наведува во неговиот распоред што го објави Белата куќа.

Повеќе детали за состанокот помеѓу Бајден и Зеленски не беа објавени.

Можете да прочитате

Летовите кон Москва ги намалуваат шансите на Грузија за кандидатски статус за ЕУ

ЦРЕА: Нафтената војна на Западот против Русија го губи момент

(Видео) Шефот на Вагнер бесен: Зошто по ѓаволите пуштате дронови да летаат кон Москва?