Утрински Весник
Македонија

Вработен во Пошта уништил архивски материјал, против него е поднесена кривична пријава

Вработен во Пошта уништил архивски материјал, против него е поднесена кривична пријава

Единица за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против К.Л.(59) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ,,уништување или прикривање на необработен архивски материјал”.

dobivaj vesti na viber

Пријавениот, управник на експозитура во АД „Пошта на Северна Македонија”, во текот на 2021 година самоволно придонел за уништување на документиран службен материјал за 2018 година без да има дозвола и одобрение добиени од Државниот архив на Република Северна Македонија за уништување на предметниот службен материјал.

Можете да прочитате

Агенцијата за аудиовизуелни услуги: Најостро го осудуваме недоличниот однос на Рамадани кон новинарката

Приведени две лица од Скопје, биле фатени на дело како го товараат украденото

Во завршна фаза реконструкцијата на улиците во Усје, во Кисела Вода