Утрински Весник
Македонија

Водачот на нападот на Капитол Хил во 2021 година осуден на повеќе од седум години затвор

Oo 1.webp.webp

Тејлор Џејмс Џонатакис од американската сојузна држава Вашингтон, кој за време на немирите на Капитол Хил на 6 јануари 2021 година користеше мегафон за да организира напад врз полицајци, денеска е осуден на повеќе од седум години затвор.

Американскиот окружен судија Ројс Ламберт рече дека видеата покажале дека Џонатакис играл водечка улога за време на немирите, поттикнувајќи ја толпата да ја нападне полицијата и издавајќи команди и инструкции.

– Во секоја бесна толпа има водачи и следбеници. Господинот Џонатакис бил лидер. Тој знаеше што прави тој ден, рече судијата пред да го осуди обвинетиот на седум години и три месеци затвор

Можете да прочитате

Костадиновска – Стојчевска: Младите имаат право на спокојна и достинствена иднина

Спасовски: Кумановци најдобро знаат со Стево имаме европска иднина, а со лажните патриоти повторна изолација

Јакимовски: Во овие тешки времиња многу е битно кој ќе биде врховен командант