Утрински Весник
Балкан

Вартоломеј повика на заеднички датум за празнување на Велигден

Ii 1.webp.webp

Севселенскиот патријарх Вартоломеј денеска ги повика сите христијани заедно да го слават Велигден.

Патријархот изрази надеж дека ќе може да се постигне договор за заеднички датум веќе следната година, кога на 20 април ќе се слави Велигден и според Грегоријанскиот и според Јулијанскиот календар.

Web

– Го молиме Господа прославата на Велигден следната година на 20 април на двата календара да не биде само случајност, туку почеток на единствен датум за неговото одбележување и од источната и од западната христијанска црква, рече Вартоломеј, пренесе „Католичка култура“

Можете да прочитате

Грција нуди бесплатен одмор на туристи, 25.000 луѓе имаат право

Возач на камион од Србија пронајден мртов во Швајцарија

Голем пожар кај Нови Сад, повеќе од 10 возила на противпожарната служба се на терен