Утрински Весник
Свет

Во судирите во Судан досега загинаа 850 цивили, а речиси 3.400 се повредени

Во судирите во Судан досега загинаа 850 цивили, а речиси 3.400 се повредени

Бројот на цивили кои загинаа во судирите меѓу суданската армија и Силите за брза поддршка достигна 850, соопшти Централниот комитет на суданските лекари.

dobivaj vesti na viber

„Вкупно 850 цивили се убиени во земјата од почетокот на конфликтот“, се вели во соопштението објавено од Ал Џезира. Во соопштението се наведува дека се повредени 3.394 цивили и се посочува дека бројот на настрадани може да биде многу поголем, бидејќи лекарите немале пристап до многу болници, особено тие надвор од главниот град Картум.

Можете да прочитате

Серија експлозии во Киев, две деца загинаа: Путин го нападна главниот град на Украина четири пати оваа недела, но никогаш толку брутално како ноќеска

Американски булдог го нападнал сопственикот на игралиште во Англија: реагирала и полицијата

Вучиќ за Си-Ен-Ен: Србија ги спроведе сите меѓународни обврски, Косово ниту една