Утрински Весник
Спорт

(ВИДЕО) Разочараните фанови на Баерн предвреме го напуштија стадионот

(ВИДЕО) Разочараните фанови на Баерн предвреме го напуштија стадионот

Баерн Минхен е на работ да ја загуби шампионската титула во Германија за првпат по 2012 година. Во претпоследното коло во Бундеслигата, Баварците на свој терен загубија од третопласираниот Лајпциг со 1:3 и со тоа и дозволија на Борусија Дортмунд денеска да го заземе првото место.

dobivaj vesti na viber

Ова толку многу ги вознемири навивачите на Баерн што го напуштија стадионот пред крајот на натпреварот.

Борусија Дортмунд има бод помалку од Баерн, но и натпревар помалку, а денеска гостува кај Аугсбург, клуб кој се бори за опстанок.

Во последното коло Баерн гостува кај Келн, а Борусија Дортмунд го пречекува Мајнц.

„Милионерите“ ќе бидат шампиони ако победат во последните две кола, а во случај на ист број бодови шампион ќе биде Баерн Минхен поради многу подобрата гол-разлика.

Bayern fans leaving the stadium in droves before the end of their game vs Leipzig
by u/Hic_Forum_Est in soccer

Можете да прочитате

ГРК Охрид се засили со четворица квалитетни ракометари

ПСЖ ја откажа прославата на титулата

Шекил воодушевен од Јокиќ