Утрински Весник
Свет

Во Русија ден на жалост за загинатите во терористичкиот напад во Крокус

559418 Tan2024 03 2317382011 1 F.jpg
Ss2

Во Русија денеска е ден на национална жалост за загинатите во терористичкиот напад во Градското собрание Крокус во близина на Москва. Според последните податоци на Рускиот истражен комитет, во нападот загинале 133 лица, а повеќе од 100 се повредени.

Рускиот претседател Владимир Путин вчера изјави дека нападот во Градското собрание Крокус е крвав, варварски терористички чин и вети дека сторителите, организаторите и извршителите на злосторството ќе бидат казнети.

Ss1

Вооружени напаѓачи во петокот вечерта влегле во концертната сала „Крокус Сити Хол“ во Красногорск кај Москва и почнале да пукаат кон посетителите, а потоа фрлиле запаливи средства, што предизвикало пожар.

Федералната служба за безбедност (ФСБ) на Русија вчера соопшти дека во врска со нападот се приведени 11 лица, меѓу кои и четири лица кои биле директно инволвирани во терористичкиот напад.

ФСБ наведе дека оружјето што го користеле напаѓачите во Крокус било однапред подготвено во скривалиште и дека напаѓачите се обиделе да избегаат со автомобил, упатувајќи се кон руско-украинската граница. Тие беа приведени во областа Брјанск, со разлика од неколку часа.

Одговорноста за нападот ја презеде Исламска држава, но официјална Москва не ги коментираше тие информации

Ss1

Можете да прочитате

(ВИДЕО)Во Турција приведени 36 лица осомничени за поврзаност со „Исламска држава“

Земјотрес со јачина од 4,5 степени ја погоди Турција

Бајден го повика Сенатот да ја одобри помошта за Украина, Израел и Тајван