Утрински Весник
Спорт

Во родната Гана, погребан Кристијан Атсу

Во родната Гана, погребан Кристијан Атсу

Илјадници жители на Гана се собраа пред парламентот во престолнината Акра во петокот, за да присуствуваат на државниот погреб на фудбалерот Кристијан Атсу, кој загина во катастрофалниот земјотрес во Турција минатиот месец.

dobivaj vesti na viber

Атсу беше исчезнат по земјотресот на 6 февруари, кога се сруши зградата во која живееше во Хатај, а неговото тело беше пронајдено десетина дена подоцна, пред да биде однесено во татковината. На погребот присуствуваше неговата сопруга и неговите деца, како и повеќе членови на семејството. На погребот присуствуваа и поранешни фудбалери како Сали Мунтари и Емануел Адебајор

Атсу требаше да си замине од Турција неколку часа пред земјотресот, но реши да остане со клубот Хатајспор, за да продолжи со тренинзите откако постигна победнички гол на меч на 5 февруари. Тој имаше само 31 година.

Можете да прочитате

Фулкруг двоен стрелец за Германија против Перу

Реновираната Шпанија блесна против Норвешка, Велс ја изненади Хрватска на „Пољуд“

Ново признание за Меси, репрезентативната база на Аргентина ќе го носи неговото име