Утрински Весник
Македонија

Во духот на традицијата – „Зегин“ со поддршка на големиот христијански празник Водици

Во духот на традицијата – „Зегин“ со поддршка на големиот христијански празник Водици

И оваа година во чест на долгогодишната традиција се одржа црковно-народната манифестација – Богојавление Водици.

dobivaj vesti na viber

Се верува дека оној кој ќе го фати Светиот крст ќе го следи благослов и среќа во текот на целата година. Фаќањето на крстот значи соединување на човекот со Христа, а се верува дека со положувањето на крстот водите се осветуваат и стануваат лековити.

Компанијата Зегин и оваа година, во духот на хуманоста и сплотеноста ја поддржа централната манифестација во Скопје, но и останатите манифестации ширум земјата и обезбеди награди за сите учесници, дарувајки 54 вредносни ваучери од 12.000 денари за сите најсреќни кои го фатија светиот крст.

Со тоа Зегин уште еднаш покажа дека е вистински пример за општествено одговорна компанија која постојано вложува во својата средина и општеството.

ПР

Можете да прочитате

Почина Гоце Камчев, основач и претседател на „КАМ маркет“

Шведската амбасадорка во земјава на средба со лидерот на АА

Чаирскиот градоначалник кривично да одговара, бара антикорупциската комисија