Утрински Весник
Свет

Во Америка поради силна бура, стотици илјади луѓе се без струја, предупредување за торнадо е на сила

Unnamed File.jpg

Стотици илјади луѓе во неколку сојузни држави во САД останаа без електрична енергија, а во некои делови од земјата беше воведена вонредна состојба поради силните бури кои постои ризик да се претворат во торнадо, јавува CBS News.

Во текот на ноќта силно невреме го погоди градот Џеферсонвил во државата Џорџија и државата Индијана, а бројот на повредени на поединечни места не надминува десет.

Еден смртен случај се сомнева дека е поврзан со невремето во Тула, Оклахома.

Во четири окрузи во централна Флорида, каде живеат околу 6,5 милиони луѓе, важеше предупредување за торнадо, со ветрови од 110 километри на час.

Синоптичарите предупредуваат дека силните бури „способни да произведат неколку торнада“ денеска би можеле да ги погодат источна Вирџинија и Северна Каролина.

Можете да прочитате

Русија и Јордан предупредуваат на опасност од регионална ескалација

Директните напади меѓу Иран и Израел завршија

Гутереш: Крајно време е да се запре опасниот циклус на одмазда на Блискиот Исток