Утрински Весник
Свет

(Видео) Зголемен отпор кон мобилизацијата во Русија, запалени 20 канцеларии за регрутирање

(Видео) Зголемен отпор кон мобилизацијата во Русија, запалени 20 канцеларии за регрутирање

Алекс Роси, дописник на „Скај њуз“ од Москва, пишува дека во Русија отпорот кон мобилизацијата полека но сигурно расте.

dobivaj vesti na viber

Во последните пет дена, откако рускиот претседател Владимир Путин најави мобилизација на 300.000 резервисти за војната во Украина, се одржаа низа протести против мобилизацијата, каде беа приведени повеќе од 2.000 луѓе.

Роси наведува дека протестите се мали, но значајни со оглед на фактот што се одржуваат во Русија, каде не се толерира непослушност. Има знаци и за посериозен бунт против мобилизацијата.

Најмалку 20 канцеларии за регрутирање беа изгорени, а еден офицер за регрутирање беше застрелан од непосредна близина во канцеларијата за мобилизација во сибирскиот регион Иркутск, наведува медиумот.

 

Можете да прочитате

Истражување: Вакцините против новата варијанта на Ковид нудат подобра заштита

Проширена истрагата за наводно незаконско финансирање на кампањата на Макрон

(Видео) Руски војник: Кога почна повлекувањето, нашите сили почнаа да пукаат кон нас