Утрински Весник
Свет

(Видео) Уништените брани, кои ја предизвикаа катастрофата во Либија, ги изградиле југословенски компании

(Видео) Уништените брани, кои ја предизвикаа катастрофата во Либија, ги изградиле југословенски компании

Двете брани над градот Дарна во источна Либија, кои пукнаа и предизвикаа поплави со илјадници жртви, ги изградија југословенски компании. Браните изградени во 70-тите, веројатно, се многу лошо одржувани, пишува „Кликс.ба“.

dobivaj vesti na viber

Исто така, локацијата на само еден километар над градот не била соодветна за ваков архитектонски зафат. Градот Дарна во минатото доживуваше чести поплави и затоа владата одлучи да изгради брани за да го заштити. Големите поплави го оштетија градот на устието во 1941, 1959 и во 1968 година, а оние од 50-тите беа најразорни.

Во шеесеттите години на минатиот век беше создадена студија, која предлагаше изградба на брани, чија имплементација почна многу бргу. Поплавите од 1986 година беа надминати со новите брани и водата не стигна до градот.

Горната брана имаше капацитет од 1,5 милион кубни метри вода, а втората имаше капацитет до 22 милиона кубни метри вода.

Поранешната југословенска, сега српска компанија „Хидротехника-Хидроенергетика“, на својата веб-страница наведува дека меѓу 1973 и 1977 година изградила две брани и голем број објекти, како тунели, пумпни станици и акумулации во регионот на Дарна.

Сè требаше да се искористи за наводнување и водоснабдување на градот и околните села, како и за спречување поплави.

Заменик-градоначалникот на Дарна призна дека браните не се одржуваат од 2002 година. Гневот на јавноста беше поттикнат од тврдењата на социјалните мрежи дека средствата наменети за одржување на браната се пренасочени за други цели. Експертот за брани, Мухамед Ахмад, ги критикува во либиските медиуми „безбедносниот хаос и бавноста на либиските власти“ во однос на безбедносните мерки.

Според експертите, најверојатното сценарио за пробивање на браната е постепеното уривање, прво, на горната, а потоа и на долната брана.

Екстремните врнежи од дожд и начинот на кој е изградена браната придонесоа за катастрофата. Либиските брани се направени од материјали достапни во регионот, односно глина и камења.

Според Драган Савиќ, експерт со кој разговараше Би-би-си, овој тип на насип не се прелева, но по насипот, за разлика од бетонските насипи, често пропаѓа.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина