Утрински Весник
Спорт

(Видео) Њукасл го запечати местото во ЛШ, Лестер со теоретски шанси за опстанок

(Видео) Њукасл го запечати местото во ЛШ, Лестер со теоретски шанси за опстанок

И покрај тоа што можат да жалат за бројот на пропуштени шанси пред домашната публика, Њукасл вечерва го слават своето враќање во Лигата на шампиони по 0:0 ремито со Лестер. Шампионите од 2016 година, пак, Лестер, сега остануваат со теоретски шанси за опстанок во последното коло во лигата.

dobivaj vesti na viber

„Препородот“ на Њукасл под водство на Еди Хау, секако, потпомогнато од парите за засилувања на новите саудиски газди на клубот е комплетирано со тоа што наместо за опстанок, тие сега можат да се пофалат со топ 4 пласман, пет порази оваа сезона (само Манчестер сити со 4 е пред нив) и со ветување за далеку подобра иднина.

Лестер, пак, ќе се надеваат на „кикс“ на Евертон, на кои во последното коло против Борнмут ќе им биде потребен само поен за да ги испрати нив и Лидс јунајтед во Чемпионшип. Лестер игра дома со Вест хем, додека Лидс, исто така дома, го пречекуваат Тотенхем.

Можете да прочитате

УЕФА му ја одземе акредитацијата на косовски новинар поради провокации

Во Скопје почнува Светското ракометно првенство за јуниорки

ЕВРО 2024: Драматично реми на Хрватска и Албанија во Хамбург