Утрински Весник
Македонија

(Видео) Спасовски промовираше нов превентивен проект за младите: „Кажи не на дрогата, да на животот!“

(Видео) Спасовски промовираше нов превентивен проект за младите: „Кажи не на дрогата, да на животот!“

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска во СУГС Гимназија „Јосип Броз Тито“-Скопје го промовираше новиот превентивен проект на Министерството за внатрешни работи за превенција од зависностите од дроги и психотропни супстанци кај младите, под мотото – „Кажи не на дрогата, да на животот!“

dobivaj vesti na viber

Спасовски оствари работна средба со директорката на гимназијата Силвана Кржовска и градоначалникот на општина Центар, Горан Герасимовски, на која министерот потенцираше дека за оваа проблематика е потребна континуирана и сериозна институционална активност на сите чинители кои што на еден или друг начин се инволвирани во развојот, образованието, воспитувањето и грижата за малолетничката популација.

„Односот што го градиме, како и посветеноста во превентивната работа со малолетната популација, со основците и средношколците беа и се на самиот врв на приоритетите на МВР, вклучително и областа за која што сме денеска овде во Гимназијата „Јосип Броз Тито“, каде го промовираме новиот превентивен проект за спречување на зависностите од дроги и психотропни супстанци кај младите“, истакна министерот Спасовски, надополнувајќи дека полицијата, односно Министерството за внатрешни работи, веќе години наназад преку своите организациони единици од областа на превенцијата, а во соработка со другите стручни служби во доменот на недозволената трговија со дрога и психотропни супстанци е целосно ангажирана и отворена за соработка во квалитетната едукација и заштита на нашите деца од опасностите и пороците на зависностите од дроги.

Министерот Спасовски потенцираше дека покрај работењето на превентивен план, се продолжува и интензивната борба за сузбивање на нелегалната трговија со дрога.

„Нашата полиција во првото полугодие од 2023 година откри 372 кривични дела од областа на недозволена трговија со дроги и психотропни супстанци при што кривично беа пријавени 440 сторители. Притоа во овие активности запленети беа 286 килограми марихуана, три килограми кокаин, седум килограми амфетамин, над 3.500 парчиња синтетичка дрога екстази, а дополнително беше разоткриена и лабораторија за производство на амфетамин, беа пресечени три транспортни канали за марихуана и сузбиени пет криминални нарко -трафикантски групи. Македонската полиција беше дел и од меѓународната акција која што резултираше со заплена на речиси 105 килограми кокаин во соседна Грција“, рече Спасовски.

Стратешката определба на македонската полиција е да биде реален и квалитетен сервис на граѓаните, согласно концептот наречен „community policing“ или познат и како “Полицијата во заедницата“, осмислен во соработка со мисијата на ОБСЕ во Република Северна Македонија.

Покрај репресивниот дел, МВР е посветено и на превенцијата од ова зло, на подрачјата на секторите за внатрешни работи низ целата држава, преку организациски единици за превенција, во соработка со Македонскиот полициски синдикат, а се разбира и со училиштата и со претставниците на локалната самоуправа. За новиот превентивен проект „Кажи не на дрогата, да на животот!“ се изработени едукативно-информативни летоци и плакати наменети за младите, а полициските службеници преку директна комуникација со младите ќе работат интензивно во наредниот период.

Можете да прочитате

Петровска ги посети војниците кои се дел од силите на НАТО во Бугарија

Министерот за внатрешни е против законот за амнестија

Ковачевски во посета на Дојран