Утрински Весник
Свет

Сите судски постапки против Трамп ќе бидат пренесувани во живо

Сите судски постапки против Трамп ќе бидат пренесувани во живо

Сите судски постапки во случајот против поранешниот американски претседател, Доналд Трамп ќе бидат пренесувани во живо на телевизија, објави судијата Скот Мекафи.

dobivaj vesti na viber

Тој додаде дека ќе биде направен преседан, кој претходно го направи неговиот колега Роберт МекБурни, бидејќи сите рочишта ќе се емитуваат и на каналот на судот на Јутјуб, пренесува „Гардијан“.

На медиумските екипи ќе им биде дозволено да користат компјутери и мобилни телефони во судницата, но не и за снимање.

Трамп овој месец беше обвинет од Канцеларијата на окружниот обвинител на округот Фултон за наводен обид да ги поништи резултатите од претседателските избори во Џорџија во 2020 година.

Поранешниот претседател Трамп се изјасни за невин и тврди дека процесот бил политички мотивиран.

Можете да прочитате

Парламентарни избори во Словачка

Мелони: Италија повеќе не сака да прифаќа мигранти спасени од странски невладини организации

Рама по реакциите за испраќање на КФОР на северот на Косово: „Болно е политичари од лажни профили да манипулираат“