Утрински Весник
Свет

(Видео) Пукање во Калифорнија, маж отворил оган на прославата на кинеската Нова година

(Видео) Пукање во Калифорнија, маж отворил оган на прославата на кинеската Нова година

Во Калифорнија имаше масовно пукање за време на прославата на кинеската Нова година.

dobivaj vesti na viber

Според „Скај њуз“, полицијата одговорила на нападот во паркот Монтереј во близина на Лос Анџелес, кој се случил во саботата вечерта.

Десетици илјади луѓе се собраа попладне на дводневниот фестивал, кој се смета за еден од најголемите во регионот, за да го прослават почетокот на новата година.

Меѓутоа, непознат маж отворил оган.

Според неофицијални информации, загинале 10 лица, а девет се ранети.

„Лос Анџелес Тајмс“ објави дека пукањето се случило нешто по 22 часот на кинеската лунарна нова година.

Можете да прочитате

Полицијата на Флорида сопрела автомобил и затекнала 10-годишно момче зад воланот

Италија ќе произведува нови борбени авиони заедно со Британија и Јапонија

Најмалку 35 загинати во Бенин, сведоци велат до пожар дошло поради истоварање бензин