Утрински Весник
Свет

(Видео) Полски амбасадор најави можно влегување на Полска во војна: Ако Украина не ја одбрани својата независност, немаме друг избор

(Видео) Полски амбасадор најави можно влегување на Полска во војна: Ако Украина не ја одбрани својата независност, немаме друг избор

Ако Украина не ја одбрани својата независност, нема да имаме друг избор освен да војуваме, изјави Јан Емерик Рошчишевски, полскиот амбасадор во Франција.

dobivaj vesti na viber

Контроверзните зборови на дипломатот ги пренесе француската телевизија ЛЦИ.

„Доколку Украина не ја брани својата независност, нема да имаме избор, нема да имаме друг избор освен да војуваме“, рече Рошчишевски.

Претседателот во четвртокот објави дека Полска ќе и ги предаде првите четири ловци МиГ-29 на Украина во наредните денови.

Тој додаде дека авионите во моментов се на сервис и сукцесивно ќе и бидат предадени на Украина,пренесе Курир.рс.

Можете да прочитате

Пронајдени нови докази за убиството на малолетната Луиза во Германија, оружјето сѐ уште мистерија

Автомобил влетал во пешаци на аеродром во Германија, неколку лица повредени

Герасимовски: Нова фасада и реконструкција на целиот покрив во градинката „13 Ноември“