Утрински Весник
Спорт

(Видео) Јокиќ и Мареј го одбранија домашниот терен – Денвер води 2:0 против ЛА Лејкерс

(Видео) Јокиќ и Мареј го одбранија домашниот терен – Денвер води 2:0 против ЛА Лејкерс

Денвер Нагетс славеа победа против Лос Анџелес Лејкерс со 108:103 во вториот натпревар од финалето на Западната конференција.
Никола Јокиќ го забележа седмиот трипл-дабл во овогодинешниот плеј-оф, но најголемаи засули за победата има Џамал Мареј.

dobivaj vesti na viber

Мареј одигра катастрофални три четвртини, но во четвртата беше брилијантен. Канаѓанецот постигна 23 од своите 37 поени во четвртата четвртина.

Јокиќ натпреварот го заврши со 23 поени, 17 скока и 12 асистенции, а интересно е што не постигна кош во последниот период. Јокиќ три четвртини ги влечеше Нагетс, а потоа во четвртата му ја препушти лидерската улога на Мареј.

Џамал погоди речиси се, а Денвер успеа да го скрши отпорот на Лејкерси кои три четвртини беа подобриот тим на теренот. Во втората четвртина Лејкерси имаа и двоцифрена предност (42:52)

Кај Лејкерси, Ривс и Џејмс постигнаа по 22 поени, Хачимура 21, а Дејвис 18, но со очајни 4-15 од поле.

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања