Утрински Весник
Свет

(Видео) Над 5.000 загинати во Либија, зградите претворени во урнатини

(Видео) Над 5.000 загинати во Либија, зградите претворени во урнатини

Над 5.200 луѓе загинаа, а најмалку 10.000 се водат за исчезнати во катастрофалните и невидени поплави што ја погодија источна Либија.

dobivaj vesti na viber

Најпогоден е источниот крајбрежен град Дерна, каде браните очигледно попуштиле, а поплавата, според либискиот министер, „збришала најмалку една четвртина од градот“.

Денеска низ социјалните мрежи се прошири видео од Дерна, чија автентичност ја потврди и Би-Би-Си. Видеото кое трае околу 10 секунди ја прикажува штетата предизвикана во пристанишниот град во источна Либија. На видеото може да се види како поплавата претвори цели повеќекатници во урнатини.

Спасувачите се уште трагаат по телата на загинатите во поплавите, изјави Тарек ал Хараз, портпарол на владата на истокот на Либија.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина