Утрински Весник
Свет

Порасна бројот на загинати во Мароко

Порасна бројот на загинати во Мароко

Бројот на загинати во земјотресот што го погоди Мароко минатата недела се искачи на 2.901 лица.

dobivaj vesti na viber

Бројот на повредени е повеќе од двојно зголемен на 5.530, објави мароканската државна телевизија.

Голем број преживеани се наоѓаат во импровизирани засолништа откако поминале четири ноќи на отворено, објави „Ројтерс“.

Спасувачите од Шпанија, Велика Британија и Катар им помагаат на мароканските спасувачки тимови, додека Италија, Белгија, Франција и Германија рекоа дека нивните понуди за помош допрва треба да бидат одобрени.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина