Утрински Весник
Свет

(ВИДЕО) Мексикански политичар убиен на изборен митинг

677z381 Capture 665879c55d0cd.jpg

Кандидатот за градоначалник Алфредо Кабрера беше убиен во средата во јужната мексиканска држава Гереро додека водеше кампања.

На видеото се гледа како лице со пиштол во рака му приоѓа на Кабрера и му пука неколку пати во глава, предизвикувајќи хаос и паника кај неговите поддржувачи кои присуствуваа на настанот.

Гувернерот на Гереро Евелин Салгадо Пинеда го осуди „кукавичкото“ убиство на Кабрера, кандидатот на опозициската коалиција во градот Којука де Бенитез. Таа на X (поранешен Твитер) напиша дека на државните обвинители им било кажано да ја применат „целата тежина на законот против одговорното лице или лицата“.

Обвинителството подоцна соопшти дека е покрената истрага за убиството, иако напаѓачот е убиен на лице место.

Можете да прочитате

Добра вест за Македонците кои бараат работа во Германија: Се олеснуваат процедурите за работа

Над 1.000 луѓе загинаа на аџилак во Саудиска Арабија

Владата на Израел повтори дека е посветена на уништувањe на Хамас