Утрински Весник
Македонија

(Видео) Изгаснат пожарот кај Дојран во кој експлодираа гранати од Прва светска војна

(Видео) Изгаснат пожарот кај Дојран во кој експлодираа гранати од Прва светска војна

Пожарот кој што денеска околу пладне избувна кај границата со Грција, помеѓу Богданци и Дојран, дефинитивно е изгаснат, извести директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов.

dobivaj vesti na viber

– Во текот на ноќта претставник на Дирекцијата за заштита и спасување, како и локален тим на пожарникари ќе останат на лице место, да внимаваат да не дојде до горење. Доколку утре дојде до повторно разгорување на оганот, два ер-трактори на ДЗС се подготвени за дејство, изјави Ангелов.

Како што објасни претходно директорот на ЦУК, пожарот се наоѓа на линија на фронтот од Првата светска војна и се слушнале повеќе од 20 детонации.

Можете да прочитате

Груби – Викерс: Наши приоритети се железничката пруга Скопје – Драч, Клиничкиот центар и целосна дигитализација

Османи: Прилично сум сигурен дека Бугарија постојано ќе формулира нови барања

(Видео) Стоилковски: Дали Артан Груби ја уортачи Македонија со бугарски мафијаш, кој се наоѓа во притвор?