Утрински Весник
Спорт

Бреидаблик пак ја победи Струга и испиша историја во исландскиот фудбал

Бреидаблик пак ја победи Струга и испиша историја во исландскиот фудбал

Бреидаблик по вторпат со 1:0 беше подобар од македонскиот шампион Струга, за да го потврди пласманот во групната фаза во Конференциската лига на УЕФА, историски успех за еден клуб од Исланд.

dobivaj vesti na viber

Малиот клуб од уште помалото место Копавогур, имаше предност од 1:0 од првиот меч во Охрид, и откако веќе во 3. минута од мечот дојде до предност со голот на Виктор Еинарсон, задачата за Струга стана речиси невозможна, бидејќи требаа да постигнат два гола за да примораат барем продолжување.

До крајот на мечот и покрај императивот на Струга да постигне гол, Бреидаблик имаше повеќе удари на голот и повеќе шанси, додека поседот на топката беше израмнет.

Сонот на Струга да станат вториот македонски клуб по Вардар кој настапил во групна фаза на едно европско натпреварување, беа уништени, но од друга страна, Бредаблик слави историски успех за државата од 380.000 жители.

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања