Утрински Весник
Свет

(Видео) Британскиот премиер казнет откако го тргнал појасот додека возел за да може да сними видео

(Видео) Британскиот премиер казнет откако го тргнал појасот додека возел за да може да сними видео

Британскиот премиер Риши Сунак е казнет поради неврзување на појас додека вози, јавуваат британските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Според законот, патниците кои не носат појас може да бидат казнети со 100 фунти на лице место, што може да се зголеми до 500 фунти доколку случајот оди на суд.

Од ова правило се изземени оние кои имаат лекарско уверение дека не можат да носат појас од здравствени причини, како и возилата на полицијата, противпожарната и спасувачката служба.

Медиумите потсетуваат дека британскиот премиер Риши Сунак се извинил откако го тргнал појасот додека возел за да може да сними видео за социјалните мрежи.

За време на снимањето тој седел на задното седиште во автомобилот. Неговиот портпарол изјави дека станува збор за „грешка во проценката“ и дека премиерот „верува дека сите треба да носат појас“, пишува Би-би-си.

Сунак го објави видеото на Инстаграм.

Можете да прочитате

(Видео) Масовна тепачка на жени во авион

Захарова: Ако немаше санкции, Русија немаше да се развие толку брзо

Убиена американска политичарка, ФБИ покрена итна истрага