Утрински Весник
Спорт

Мечевите на Аталанта добија забрана за емитување во Франција

Еквадор пред исфрлање од Мундијалот, доказите за „фалсификувањето“ на Кастилјо се огромни!

Француските фанови на италијанската Серија А нема да можат да го гледаат дербито Јувентус-Аталанта поради новата забрана од француското министерство за економија, финансии и индустрија.

dobivaj vesti na viber

Катарската „БеИН спортс“ потврди дека нема да се емитуваат мечевите на Аталанта во Франција по директива на управата за заштита од измама. Забраната доаѓа поради спонзорот на дресови на клубот од Бергамо, „Плус 500“, кои нудат „инвестициски услуги кои се финансиски ризични и кои се забранети поради заштита на корисниците“.

„Плус 500“, кои се спонзори на Аталанта од 2020, се платформа за финансиско тргување регистрирана на Кипар, кои исто така се спонзори на полската Легија Варшава, швајцарскиот Јанг бојс и НБА тимот на Чикаго булс.

Можете да прочитате

Лука Модриќ влезе во игра и по шест минути со гол му донесе победа на Реал

Ливерпул го победи Челзи и го освои трофејот во Лига купот

(ВИДЕО) По тежок директен судир со глави играчот на Бордо заврши во кома