Утрински Весник
Македонија

УЖИВАЈТЕ ВО УБАВОТО ПРОЛЕТНО ВРЕМЕ ДО ВТОРНИК: Од среда дестабилизирање на Атмосферата и локални врнежи, грмежи и засилен ветер

Messenger Creation 388f77e8 Bae1 406d 8cbb 83722bfb2ffa.jpeg

Почитувани наши, уживајте во убавото пролетно топло време се до вторник. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 28 степени.

Веќе од среда поради влијание на циклон од запад, ни следува подолг период на нестабилно време, па така особено од пладневните часови ќе има појава на локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Поради загреаната Атмосфера и исполнета со енергија, локално се можни и поинтензивни Атмосферски процеси, во вид на невреме, проследено со силен ветер и со појава на град.

И во Скопје и околината веќе од среда па во деновите потоа очекуваме локална нестабилност, проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Уште од сега Евроспкиот центар за Среднорочна прогноза (ECMWF) кој ние најажурен, во првата деката од месец пај црта ново големо заладување на времето. Што значи дека нестабилното време и со чести врнежи би го имале и за Велигденските празници.

Можете да прочитате

Направена е првата ендоскопска операција на тумор на мочен меур

Маж пронајден починат во својот дом

Дворови на пет училишта ќе бидат бесплатен паркинг